W sobotę 9 września 2017r. odbyliśmy rajd rowerowy (własny dojazd też był możliwy), poruszaliśmy się trasami rowerowymi a towarzyszyła nam piękna słoneczna i prawdziwie letnia pogoda. Wykorzystaliśmy więc ten czas w sposób aktywny.

Mali Przyjaciele JP2 odnaleźli bez trudu dąb o nazwie Jan Paweł II z hodowli Chrobrego, którego żołądź został poświęcony przez samego Jana Pawła II w 2004r. Dzieci otrzymały konkretne zadanie do wykonania w domu. Następnie szukaliśmy autentycznego miejsca w którym modlił się święty papież Polak czyli  miejsce w  Katedrze Praskiej  św. Floriana przed Najśw. Sakramentem, odczytały napisy, modliły się za Rodziny, zapaliły też lampki wdzięczności. Wyczytaliśmy też w dwóch językach: polskim i angielskim informacje zawarte na betonowych płytach dotyczących pobytu papieża na Pradze. Rozpoczęcie nowego „sezonu” mpjp2  odbyło się przy sprzyjającej letniej pogodzie. Aktywny odpoczynek na świeżym powietrzu, spotkanie po 2 miesięcznej przerwie i poznanie nowego miejsca na szlaku naszych małych podróży to właśnie to co zaplanowaliśmy na ten uroczy wrześniowy czas. Dziękujemy uczestnikom i zapraszamy na kolejne podróże.

 

 

Z Archiwum :  Nawiedzenie katedry przez Jana Pawła II  -13 czerwca 1999r. Warszawsko-Praskiej św. Floriana

Ojciec św. długo żegnał się z ludźmi ogarniętymi wielkim entuzjazmem. Następnie udał się do katedry, gdzie modlił się przed Najśw. Sakramentem, a następnie poświęcił przedmioty religijne dostarczone z różnych parafii:

  • kamień węgielny pod diecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne budowane w Tarchominie;
  • kamień węgielny pod pomnik Roku 1920 w Radzyminie;
  • kamień węgielny pod Izbę Pamięci Generała Hallera;
  • korony dla obrazu Matki Bożej Hallerowskiej z Mińska Mazowieckiego;
  • dzwony dla klasztoru Sióstr Karmelitanek w Osinach koło Mińska Mazowieckiego – pierwszego zakonu kontemplacyjnego w diecezji warszawsko-praskiej.

Potem Ojciec Św. przeszedł przed główny ołtarz i zwiedził wnętrze katedry. Stwierdził, że już kiedyś tutaj był.

Udając się do zakrystii biskupiej przechodził obok obrazu Pana Jezusa Miłosiernego. Bp Stanisław Dziwisz, kapelan osobisty Papieża, zwrócił uwagę na ten obraz oraz wielki kult Miłosierdzia Bożego sprawowany w praskim sanktuarium. Ojciec św. pobłogosławił obraz.Następnie udał się do zakrystii, pożegnał się z wszystkimi i odjechał do Nuncjatury Apostolskiej.