Proponowane spotkania


SPOTKANIA W ROKU 2020.

18.01.2020.sobota- spotkanie MPJP2 stacjonarne- II cz. audycji pt: Papieska ciuchcia”

29.02.2020.sobota – cd. audycji.

IV. V. VI. 2020- Indywidualne nagrywanie audycji w czasie pandemii.

26.09.2020r.sobota- Pielgrzymka śladami wielkich Polaków – Muzeum Opatrzności Bożej Wilanów.

31.10.2020r. sobota- praca nad słowem i dźwiękiem 

14.11.2020r.- sobota- poszukiwacze skarbów JP2

21.11.2020r- sobota- detektywi na szlaku papieskich skarbów.SPOTKANIA W ROKU 2019.

STYCZEŃ- 12.01.2019 r.- spotkanie Mpjp2, ul. Syrokomli 23 Warszawa, godz. 13.- Audycja o Janie Pawle II, ilustrowanie książki o JP 2.

LUTY – 23. 02. 2019 r.- spotkanie MPJP 2, ul. Syrokomli 23, Warszawa, godz. 12,30 ( kończymy nagrywanie audycji).

MARZEC – 16. 03. 2019 r. SOBOTA –  GODZ. 13. Spotkanie MPJP2 Warszawa, ul. Syrokomli 23 – spotkanie reporterskie i związane z projektem koszulek.

KWIECIEŃ- 06.04.2019 r.- sobota- godz. 13 – Targi Wydawnictw Katolickich w  Arkadach Zamku Królewskiego w Warszawie.

MAJ- 11.05.2019 r. – sobota- godz. 11. spotkanie w Wiosce Żywej Archeologii przy Domu Kultury „ŚWIT”.

CZERWIEC- 16.VI. 2019 r. autokarowa Pielgrzymka Dzieci z Podwórkowymi Kółkami Różańcowymi na Jasną Górę.

WRZESIEŃ- 27.IX. 2019 r.- spotkanie stacjonarne- prezentacje multimedialne dzieci na temat wakacji.

PAŹDZIERNIK- medialne zmagania

LISTOPAD- papieska  wyprawa 

 

 PROGRAM NA ROK 2018 ( propozycja 2 sobota każdego miesiąca)

Styczeń- spotkanie nocą na Krakowskim Przedmieściu

Luty – warsztaty biblijno-plastyczne (Rok Ducha św.).

Marzec- króciutki wywiad ( 2-3 min) w domu lub w szkole  –  10 pytań do….. pełna informacja w aktualnościach. ( najlepiej w 2 sobotę miesiąca 10 marca )

Kwiecień – Targi Wydawnictw Katolickich ( sobota 14.IV.2018r)

Maj- 98 rocznica  Urodzin Jana Pawła II – ( 12.05.2018r. Park Bródnowski)

       19 maja 2018r. sobota –    I Komunia św. – udział dzieci z mpjp2 we Mszy św.( życzenia, wspólna fotografia).

16 Czerwca 2018r. –  Ahoj! Wypływamy w rejs.

17 czerwca – niedziela 2018r. wypływamy w rejs po Wiśle tramwajem wodnym ” WARS” z przystanku naprzeciwko Stadionu PGN . Emblematy morskie- wskazane!.

*****************************************   ***************************************************

Lipiec- sierpień 2018 r. – wakacje- „Spotkanie z Janem Pawłem II w czasie wakacji” –  (1 kadr filmu z prezentacją dziecka gdzie się znajduje i co przedstawia lub opisane zdjęcia – dotyczy obecności dziecka przy  figurze św. Jana Pawła II lub przy relikwiach, świątyniach, szlaku, wystawie, każdy przysyła 1 kadr filmu lub zdjęcia a następnie połączymy we wspólny fotomontaż w jedną całość.) 

*****************************************    ***************************************************

Wrzesień 2018r.- sobota 8.IX. mały festyn MPJP2 u Rodziny Franka, Piotrka i Celiny( grillowanie, śpiewanie, plastyczne filozofowanie).

Październik – MPJP  z różańcem w ręku – mini pielgrzymka rowerowa po „Sanktuariach świata”.

Listopad- 17.XI.18r. godz. 11,30- „tajemnicze spotkanie w Katedrze” św. Jana Chrzciciela w Warszawie. 

Grudzień 15.XII. sobota , godz. 13. Spotkanie kolędowe, ul. Syrokomli 23. Rozpoczynamy cykl audycji o JP2.

*****************************************    ************************************

 

ŚLADAMI JANA PAWŁA II W WARSZAWIE

11.06.2017R.

Papież Jan Paweł II, odbył ponad 100 podróży apostolskich, odwiedzając wszystkie zamieszkałe kontynenty. W Warszawie, podczas papieskich pielgrzymek do Ojczyzny, był 7-krotnie. W Warszawie jest też wiele miejsc, które pamiętają Karola Wojtyłę, sprzed objęcia stolicy Piotrowej.


Zamek Królewski

Dawniej rezydencja królów i siedziba Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, miejsce uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obecnie muzeum, ośrodek edukacji, kultury i sztuki oraz miejsce, w którym odbywają się ważne uroczystości państwowe. Papież dwukrotnie spotkał się tutaj z przedstawicielami władz Polski: w 1987 roku z Wojciechem Jaruzelskim i w 1991 roku z Lechem Wałęsą.
W Zamku znajdują się dary ofiarowane przez Papieża: portret kard. Stanisława Hozjusza oraz zabytkowy kielich z XVIII wieku.

 Kościół św. Anny
ul. Krakowskie Przedmieście 68       

„Szukałem Was, Wy teraz przyszliście do mnie, za to Wam dziękuję.”
Z okazji pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II – 2 kwietnia 2006 roku – na frontonie świątyni odsłonięto tablicę ze słowami, które Ojciec Święty wypowiedział na krótko przed śmiercią. To miejsce jest mocno związane z Papieżem i jego dialogiem z młodymi. Kościół św. Anny, ze względu na położenie w bliskim sąsiedztwie między innymi Uniwersytetu Warszawskiego, to główny ośrodek duszpasterstwa akademickiego w stolicy. To tutaj Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski (w czerwcu 1979 roku). Powiedział wtedy między innymi: „Niech Duch Święty przychodzi z pomocą naszej słabości!”. Właśnie tego dnia, odpowiadając na przerywające mu oklaski, pierwszy raz w historii pielgrzymek Ojciec Święty odszedł od przygotowanego wcześniej tekstu. Robił to później wielokrotnie, podejmując ze swymi słuchaczami niezapomniane rozmowy.

Pamiętnej nocy 2 kwietnia 2005 roku kościół św. Anny w sposób naturalny stał się miejscem, gdzie młodzi ludzie zbierali się na modlitwie za Jana Pawła II. Powtarza się to w kolejne rocznice jego śmierci.
Pałac Borchów (Dom Arcybiskupów Warszawskich)
ul. Miodowa 17/19

W 1958 roku ks. Karol Wojtyła dowiedział się tu o nominacji na biskupa. W 1979 roku, już jako Jan Paweł II, spędził w Domu Arcybiskupów pierwszą noc podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. W latach 1983 i 1987 odbywał tu spotkania z przedstawicielami innowierców. W 1983 roku w budynku tym otrzymał doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

 

 Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela
ul. Świętojańska 8

Najstarsza świątynia Warszawy i jedno z najważniejszych miejsc dla narodu polskiego. Miały tu miejsce śluby i koronacje władców oraz wielu ważnych osobistości. W podziemiach katedry spoczywa kilkunastu zasłużonych Polaków. Do dziś w surowych gotyckich wnętrzach odbywają się ważne uroczystości państwowe. Jan Paweł II wielokrotnie odwiedzał Archikatedrę, gdzie modlił się przy grobie wybitnego duchownego – prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. W czerwcu 1987 roku spotkał się tu z Matką Teresą z Kalkuty – zakonnicą, opiekunką biednych i trędowatych w Indiach, laureatką pokojowej Nagrody Nobla, wyniesionej wkrótce do godności błogosławionej, obecnie świętej – 2016r.

9 września 2017r. sobota –  rajd rowerowy ( ul. Syrokomli 23- Katedra św. Floriana ), drugi wariant- dojazd własny.

Tytuł „Honorowego Prażanina nadany Ojcu św. przez Radę Dzielnicy Praga Północ w dniu 15 listopada 1999 roku Rada Dzielnicy Praga Północ Gminy Warszawa Centrum przyznała jednogłośnie na wniosek Zarządu tytuł „HONOROWEGO PRAŻANINA” Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II – w dowód uznania zasług Ojca świętego oraz niezwykłego wymiaru Jego obecności na Pradze w dniu 13 czerwca 1999 roku. Dla upamiętnienia tego faktu Rada Dzielnicy ofiarowała Papieżowi wotum dziękczynne w postaci symbolicznego klucza do wrót Pragi. Klucz ten, wykonany ze srebra i pozłacany, z historycznym herbem Pragi został przekazany Papieżowi w dniu 1 grudnia 1999 roku podczas audiencji w Watykanie delegacji władz praskich.

 Nawiedzenie katedry 13 czerwca 1999r. Warszawsko-Praskiej św. Floriana

Ojciec św. długo żegnał się z ludźmi ogarniętymi wielkim entuzjazmem. Następnie udał się do katedry, gdzie modlił się przed Najśw. Sakramentem, a następnie poświęcił przedmioty religijne dostarczone z różnych parafii:

  • kamień węgielny pod diecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne budowane w Tarchominie;
  • kamień węgielny pod pomnik Roku 1920 w Radzyminie;
  • kamień węgielny pod Izbę Pamięci Generała Hallera;
  • korony dla obrazu Matki Bożej Hallerowskiej z Mińska Mazowieckiego;
  • dzwony dla klasztoru Sióstr Karmelitanek w Osinach koło Mińska Mazowieckiego – pierwszego zakonu kontemplacyjnego w diecezji warszawsko-praskiej.

Potem Ojciec Św. przeszedł przed główny ołtarz i zwiedził wnętrze katedry. Stwierdził, że już kiedyś tutaj był.

Udając się do zakrystii biskupiej przechodził obok obrazu Pana Jezusa Miłosiernego. Bp Stanisław Dziwisz, kapelan osobisty Papieża, zwrócił uwagę na ten obraz oraz wielki kult Miłosierdzia Bożego sprawowany w praskim sanktuarium. Ojciec św. pobłogosławił obraz.Następnie udał się do zakrystii, pożegnał się z wszystkimi i odjechał do Nuncjatury Apostolskiej.

14.padziernika 2017r. – rajd pieszy – nawiedzenie kapliczek Warszawa- dzielnica: Bródno.

  1. Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Warszawa, ul. Wysockiego- modlitwa przy kamiennym różańcu oraz kapliczce Matki Bożej Niepokalanej i M.B. Rżańcowej
  2. Kapliczka Matki Bożej Róży Duchownej, przy ul. Wysockiego – układamy różaniec z przyniesionych kamyków, modlitwa;
  3. Grotka Matki Bożej Niepokalanej, ul. Juljanowska – układamy różaniec z kasztanów ( 1 dziesiątka)
  4. Kapliczka Matki Bożej z Gwadelupe, ul. Bolesławicka
  5. Figura św. Jana Pawła II, ul. Bartnicza, śpiew, modlitwa, złożenie bukietu róż, powierzenie się Patronowi.